AKVARYUM
Hızlı kentleşme ve nüfus artışına paralel gelişen yoğun trafik, günlük yaşamı giderek güçleştiriyor. Günlük hayatın stresinden kurtulmanın yollarından birisi de, hobi edinmek.
İşte günlük yaşamdan kaynaklanan yorgunluğunuzu biraz olsun dindirebilecek, sizi başka başka dünyalara götürecek hobilerden birisi de, akvaryum...AKVARYUM YAPIMI VE KURULUMU
Akvaryum almaya karar verdiğiniz zaman, size mümkün olan en büyük boyutlu akvaryumu almaya özen gösterin. Çünkü büyük akvaryumların hem bakımı daha kolay olur hem de dekorasyonu daha güzel olur. Başlangıç için 60-70 litrelik akvaryumlar idealdir.
Akvaryumunuzu alırken yanında aşağıdaki malzemeleri de beraberinde almaya özen gösteriniz.

GEREKLİ OLANLAR
* Işıklandırma düzeniyle birlikte 50 yada 70 litrelik akvaryum
* Termostat ve ısıtıcı
* Derece
* Hava pompası, süngerli filtre, yeterli hava borusu, hava dağıtım çeşmesi ve hava taşı.
* Küçük bir kepçe ve temizlik için hava süpürgesi
* Biraz çakıl

Akvaryum malzemelerini alırken akvaryumcunuz size bu malzemelerin nasıl kurulacağını anlatacaktır. Ancak genel kural şöyledir:

(1) Termostatı akvaryumun üst kenarına (termostatın üst ayar kısmı suya değmeyecek bir şekilde) yerleştirin. (2) Termostata bir ısıtıcı takın ve ısıtıcıyı akvaryumun dip kısmına yerleştirin. (3) Dereceyi camın yan kenarına lastik vantuzu ile tutuşturun. (4) Hava pompasından gelen boruyu hava dağıtıcısına bağlayın. (5) Dağıtıcıdan iki hortum çıkarın (6-7-8-9) Birini hava taşına diğerini süngerli filitreye bağlayın ve daha sonra tarif edeceğimiz şekilde su doldurun. (10) Işıklandırmayı, hava pompasını ve termostatın fişini takın. (11) Üçlü fişi elektrik fişine soktuktan sonra akvaryumunuz kurulmuş demektir.

Suyu dinlendirin
Hazırlamış olduğunuz akvaryuma balıkların yaşayacağı suyu koymanız gerekir ama bu suyu balığı içine koymadan bir gün önce koymanızda yarar vardır. Çünkü muhtemelen mutfaklarımızdaki çeşmelerden akan su klorlu olduğu için bir gün kadar dinlendirilmesi gerekir. Ayrıca suyu koyarken dipteki çakılların alabora olmaması için üzerine bir gazete koyun. Başlangıç olarak 24-26 dereceye ayarlanmış bir termostat satın almanız uygun olacaktır. Su bir gün dinlendirilirken suyun sıcaklığı da 24-26 dereceye yükselmiş olacaktır. Akvaryuma bu süre içinde hava da verildiği için akvaryumunuz artık balık koymak için hazırdır.

Doğuran balık alın
Başlangıç olarak doğuran balıklar satın almanızı önereceğiz. Örneğin "lepistes" türü balık alarak işe başlayabilirsiniz. Balığı satın alıp eve gelirken su ısınabilir veya soğuyabilir. Bu nedenle balığı alıştırarak yeni yuvasına koymak gerekir. Bunun için önce balığın içinde bulunduğu torbayı akvaryuma koyacaksınız. Kısa süre içinde torbadaki su akvaryumdaki suyun ısısı???? akvaryumdakine eşit olacaktır. Şimdi büyük bir zevkle torbadaki balığı akvaryuma bırakabilirsiniz.

Akvaryumcunuzdan alacağınız birkaç kök bitkiyi arzu ettiğiniz bir yere dikin, ancak bunu yaparken suyu fazla bulandırmamaya dikkat edin.

İlk yemleme
Balıkları koyduktan sonra ilk gün kesinlikle yem vermeyin. Çünkü ilk gün balığın akvaryuma alışması gerekir. Balığınız açlıktan ölecek diye korkmayın ve tereddüte kapılmayın; balığınız birkaç gün aç kalmakla ölmez. Zaten akvaryuma gelen balık ilk gün pek iştahlı olmaz yem verseniz de yemez. Bu kurala uymazsanız yenmeyen yem dip kısma çöker ve ilk günden suda kirlenmeye neden olur.

Akvaryum balıklarını yetiştirmede başarınızı etkileyecek en önemli faktör yemleme yönteminiz olacaktır. Şunu hiç unutmayalım ki en tehlikeli konu fazla yemlemedir. Bu nedenle başlangıçta günde sadece bir kez yem verin. Diyelim ki 10 tane balığınız var, bu durumda vereceğiniz yem miktarı bir çay kaşığının sapının ucu ile verilebilecek kadar olmalıdır. Unutmayalım ki balıkları açlık değil fazla yem öldürür. Bu arada akşamları akvaryumun ışığını söndürmeyi de unutmayın.

Odanızın büyüklüğüne uygun akvaryum seçin
Eviniz ne kadar büyükse akvaryumda balık yetiştirmeniz o kadar kolay olur. Ancak eviniz küçük olsa da, akvaryum koyabileceğiniz bir köşe bulabilmeniz bu zevkli uğraşıya başlamanız için yeterli olacaktır. Akvaryumculuğa başlamak için yapacağınız ilk iş; odanızın uygunluğuna göre bir akvaryum almaktır. Diğer ayrıntıları daha sonra da alabilirsiniz. Çünkü; çıplak bir akvaryumda hiçbir malzeme kullanmadan yetiştirebileceğiniz balıklar da vardır. Geçmiş yıllarda akvaryumun geniş yüzeyli olması önerilirdi. Hava pompasının alınması pahalı ve güç olduğu için hava temasıyla oksijence zenginleşebilecek geniş yüzeyli akvaryumlar daha uygundu. Günümüzde hava pompalarının tekniği çok kolaylaşmıştır. Bu nedenle yer kazanma bakımından dar akvaryumlar daha çok satışa sunulmaya başlanmıştır. Fakat hava pompası olsa da eğer evde ayırabileceğiniz köşeniz yeterliyse geniş yüzeyli akvaryumları seçmek daha uygun olacaktır. Çünkü geniş yüzeyli akvaryumda oluşabilecek karbondioksit gibi zararlı gazların uçuşması daha kolay olur. Bu tür akvaryumlar daha fazla su kütlesi sağlayacağı gibi akvaryumda koku getiren gazlar da kolayca havaya karışır. Elbette büyük akvaryum öneriyoruz diye sınırın da aşılmaması gerekir. 50-100 litre arası akvaryumun en iyisi olduğunu şimdilik söyleyebiliriz.

Satın alacağınız akvaryumun ucuzluğundan çok sağlamlığına önem vermelisiniz. Çok ucuza satılan ince köşebent ve ince camla yapılmış akvaryumların çabuk akıtarak kullanılmaz hale gelmeleri mümkündür. Dış ülkelerdeki gibi ülkemizde de küflenmeyen, aliminyumdan yapılmış parlak görünüşlü hafif akvaryum imali vardır. Fakat belirtmekte yarar var; en sağlam ve emin olanlar eskiden olduğu gibi kalın köşebent demirden yapılmış olanlardır. Bunların tek dezavantajı zaman içinde küflenerek görüntülerinin bozulmasıdır. Son yıllarda ülkemizde silikonla yapıştırılmış çerçevesiz akvaryum yapımı çok ilerlemiştir, bunların kullanılması çok kolay ve pratiktir. Cam veya plastik küçük akvaryumlar daha çok dekor olarak masa ortasına veya kitaplık rafına konulmak üzere kullanılır. Amatörler için uygun olan bu akvaryumlar ise balığın şeklini değiştirdikleri için son yıllarda gözden düşmüştür.

Ayda bir saat yeterli
Her zevk bir uğraş gerektirir. Akvaryum da öyle... Ancak akvaryumdan alacağınız hazzın size çok fazla zaman kaybettireceğini zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Akvaryumun bakımı için harcayacağınız zamana şöyle bir bakalım; Günde bir dakikadan az bir süre yem vermek için geçecektir ki bu uğraş değil, akvaryumcunun en büyük zevklerinden biridir. İki haftada bir, camın yosunlardan temizlenmesi ve süzgecin süngerinin yıkanması 10 dakikanızı alacaktır. Ayda bir kez suyunu değiştirmek (bazen su buharlaştığı için sürahiyle dökerek gene bu işi de zevkle yapabilirsiniz) bu da birkaç dakikanızı alır. Göreceğiniz gibi akvaryuma harcayacağınız zaman ayda bir saati ancak doldurur. Alacağınız zevkinse ne kadar zaman alacağını bilemeyiz!

 

hermes replica, replica celine bags, louis vuitton outlet online, canada goose outlet, Canada Goose sale Canada Goose coats toronto Canada Goose cheap louis vuitton wallets Moncler Doudoune Garcon burberry www.crescenttravelclub.com Moncler hermes replica bag celine handbags prada handbags cheap canada goose replica celine handbags outlet canada goose parka prada bags online hermes belt replica trong>Canada Goose sale